UROGINEKOLOGIA
Leczenie wypadania narządów – Rozwiązania
Emsella elektromegnetoterapia mięśni dna miednicy
Wpływając elektromagnetoterapią ma szerokie wskazania:
- w przypadku niskiej świadomości mięśni dna miednicy i zdolności ich kontroli następuje poprawa świadomość funkcji i właściwego napinania mięśni
- gdy mięśnie dna miednicy są słabe stymulacja doprowadza do ich wzmocnienia
- przy utracie kontroli nerwowo-mięśniowej wielokrotne skurcze pomagają ją odzyskać
Emsella wykorzystuje przełomową technologię HIFEM®*.
Skuteczność terapii ma miejsce dzięki skoncentrowanej energii elektromagnetycznej, która głęboko penetruje i stymuluje cały obszar dna miednicy. Pojedyncza sesja EMSELLA wywołuje tysiące supramaksymalnych skurczów mięśni dna miednicy, które są niezwykle ważne w rekonwalescencji pacjentów z problemem nietrzymania moczu. Zabiegi poprawiają funkcje mięśni dna miednicy oraz zwiększają kontrolę nerwowo-mięśniową.
Emsella jest najnowocześniejszą metodą nieinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu:
- 95% zadowolonych pacjentów, wyniki poparte badaniami.**
- wygodna terapia przeprowadzana w codziennym ubraniu pacjenta
- sesja trwa 28 minut i jest bezbolesna
- czas zabiegu można przeznaczyć na relaks z dobrą książką
** HIFEM Technology Can Improve Quality of Life of Incontinent Patients Berenholz J., MD, Sims T., MD, Botros G., MD.
*** Po rozpoczęciu terapii nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych czynności przez operatora.
Poprawa stylu życia
Zmniejszenie masy ciała, unikanie zaparć, rzucenie palenia. Gdy objawy nie są zbyt nasilone można je pozostawić do obserwacji włączając ćwiczenia mięśni dna miednicy i zabiegi wspomagające, gdyż przywrócenie funkcjonalności mięśni może łagodzić objawy POP.
Fizjoterapia uroginekologiczna
Obszar działań fizjoterapii uroginekologicznej to nie tylko inkontynencja (nietrzymanie moczu, gazów, stolca) i obniżenie narządów miednicy mniejszej. Inne problemy, w których można pomóc, dotyczą stanów po operacjach uroginekologicznych, dolegliwości bólowych w okresie ciąży, połogu a także zespołów bólowych dna miednicy (m.in. wulwodynia, endometrioza, ból kości guzicznej) i dysfunkcji seksualnych (bolesne współżycie, brak odczuć w trakcie współżycia).
Pessaroterapia
Pessarium to silikonowa wkładka w kształcie najczęściej krążka lub kostki, która włożona do pochwy napina jej ściany i poprawia ułożenie narządów sąsiadujących w tym pęcherza moczowego oraz przebieg cewki moczowej.
Leczenie chirurgiczne
Chirurgia przy II i III stopniu WNM poprawia anatomię mięśni i struktur dna miednicy, ułożenie tkanek otaczających cewkę moczową. Zabiegi dają bardzo dobry efekt i wykonane przez specjalistów łączą się z niewielkim ryzykiem. Jednak nie wszystkie kobiety są kwalifikowane do operacji. Po operacji zalecana jest fizjoterapia aby zapewnić najlepszą funkcję mięśni.