12 422 55 55

Pani Z Wasem

12 422 55 55

Pani Z Wasem

UROGINEKOLOGIA

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

„Nietrzymanie moczu nie musi być Twoim przeznaczeniem.”
Twoje Ciało

Niezależnie od podłoża problemu - wieku, niewłaściwych ćwiczeń sportowych, ciąży, porodu czy menopauzy – wstydliwy problem nietrzymania moczu dotyka co trzecią kobietę. Wpływa na wiele sfer życia:

  • aktywność społeczna - nietrzymanie moczu często powoduje wyłączenie z kontaktów społecznych a nasilenie problemów i bezradność może doprowadzać do skłonności do depresji.*
  • aktywność fizyczna – co trzecia kobieta w wieku od 45 do 50 lat unika ćwiczeń fizycznych z powodu towarzyszącego im gubienia moczu.**
  • pewność siebie i życie intymne – według NAFC, 54% kobiet z nieleczonym nietrzymaniem moczu traci pewność siebie, a 45% uskarża się na utratę relacji intymnych.***
* Psychospołeczny wpływ nietrzymania moczu u kobiet. Sinclair AJ, Ramsay IN. The Obstetrician & Gynecologist 2011; 13: 143-148.
** Wpływ nietrzymania moczu na jakość życia. Charalambous St., Trantafylidis Ar. Pelviperineology 2009; 28: 51-53.
*** NAFC –ww National Association For Continence.
 
Nietrzymanie moczu jest bardzo powszechne, ale nie oznacza, że jest to stan normalny. Można mu zapobiegać w znacznym stopniu oraz go skutecznie leczyć powracając do normalnego życia.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to gubienie moczu podczas wysiłku fizycznego oraz czynności zwiększających tłocznię brzuszną jak kaszel, kichanie, śmiech.
WNM dotyka 1 na 3 kobiety powyżej 45 lat. WNM najczęściej rozwija w wyniku zmian zachodzących w czasie ciąży lub porodu, które osłabiają podparcie dla cewki moczowej. Inne przyczyny WNM to: otyłość, proces starzenia się, przewlekły kaszel, palenie tytoniu, podnoszenie ciężarów i genetyka.

Zdrowy pęcherz przypomina elastyczny balon zwiększający objętość w miarę wzrostu ilości nagromadzonego moczu. Przy WNM nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej oraz a w następstwie miedniczej doprowadza do jego niekontrolowanego gubienia. Wyciek moczu może być niewielki do nasilonego, w zależności od stopnia WNM.

Wyróżnia się trzy stopnie WNM

Przy I stopniu gubienie ma miejsce w czasie kichania, biegania, skakania, przy II stopniu już w czasie np. wchodzenia po schodach a przy III stopniu gubienie następuje nawet w spoczynku.

Często kobiety ograniczają aktywność fizyczną lub społeczną, aby uniknąć krępujących sytuacji. WNM nie jest przeznaczeniem kobiet. Podlega profilaktyce i leczeniu.
Nietrzymanie moczu może mieć inne podłoże niż wysiłkowe. Wyróżniamy nietrzymanie moczu z parcia (pęcherz nadaktywny kiedy zaburzona jest funkcja mięśnia wypieracza pęcherza). Połączenie WNM i pęcherza nadaktywnego to postać mieszana nietrzymania moczu.

Aby zastosować odpowiednie leczenie konieczne jest określenie podłoża problemu.

Przy pierwszej konsultacji ze specjalistą pomocne jest zgłoszenie się z wypełnionym dzienniczkiem mikcji (pdf do pobrania). Badanie przeprowadza się z pełnym pęcherzem.
Wskazane jest zgłoszenie się na pierwszą konsultację z wynikiem badania ogólnego lub posiewu moczu aby wykluczyć podłoże infekcyjne problemów. Często WNM towarzyszy utworzenie się zachyłka pęcherza moczowego, w którym zalega mocz co często prowadzi do kolonizacji przez bakterie i stanów zapalnych.
Jeśli istnieje taka potrzeba, korzystamy z oceny za pomocą USG, czy zalecamy badania urodynamiczne. Daje to więcej szczegółowych informacji o funkcji dróg moczowych.
Leczenie NM jest ustalane indywidualnie w zależności od wyników badań i zebranego wywiadu, indywidualnych objawów i ich wpływu na jakość życia.
Na pojawienie się niekontrolowanego gubienia moczu wpływa często jednocześnie kilka czynników. Biorąc pod uwagę wielowątkowość problemu zapewniamy ginekologię i fizjoterapię uroginekologiczną wspartą specjalistycznymi badaniami USG, dzienniczka mikcji biofeedback Pelvic Trainer, biorewitalizację ThermiVa oraz elektromagnetoterapię Emsella. Aby wyniki naszych zabiegów były trwałe uczymy jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy, umożliwiamy stosowanie Pelvic Fly, zalecamy indywidualne ćwiczenia w zależności od stanu ciała oraz aktywności fizycznej. Nietrzymanie moczu nie musi być Twoim przeznaczeniem.
Istnieje wiele różnych metod nieinwazyjnego leczenia WNM oraz kilka rodzajów operacji. Lekarz i fizjoterapeuta ConsensusMed omówi z Tobą każdą z tych opcji i wspólnie podejmiecie decyzję, która z nich jest dla Ciebie najwłaściwsza.

W ConsensusMED wybierzemy metodę najlepszą dla Ciebie: Pelvic Trainer biofeedback, ThermiVa, Emsella, Plan treningowy MDM Ciałoterapia, Pelvic Fly. Udzielimy Ci zaleceń odnośnie poprawy stylu życia, poprowadzimy fizjoterapię uroginekologiczną oraz inne zabiegi lub metody.

Zapamiętaj

Nietrzymanie moczu jest bardzo powszechne, ale nie oznacza że jest to stan normalny. Można mu zapobiegać w znacznym stopniu oraz go skutecznie leczyć powracając do normalnego życia.

Istnieje wiele metod nieinwazyjnego leczenia WNM oraz kilka rodzajów operacji. Lekarz i fizjoterapeuta ConsensusMed omówi z Tobą każdą z tych opcji i wspólnie podejmie decyzję, która z nich jest dla Ciebie najwłaściwsza.

Jesteśmy tu by pomóc

Darmowa

10 minutowa

konsultacja

Jesteśmy po to aby, aby pomagać i edukować.
Proponujemy 10-minutową telefoniczną bezpłatną konsultację lekarską.
Zadzwoń pod numer 12 422 55 55
lub zamów bezpłatną konsultację przez formularz .

Invalid Email
Invalid Number

THERMI VA

Zabieg - przeprowadzony z pełnym profesjonalizmem, z dużą delikatnością, dbałością o odczucia pacjenta zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Zabieg nie był bolesny, odczuwalne było tylko ciepło. Już w pierwszym tygodniu po zabiegu pojawiły się jego pozytywne efekty - znacznie zwiększona odczuwalność doznań.

Ewa

Pacjentka, 57 lat

Zabiegi są zawsze wykonywane z dużą starannością. Personel bardzo miły i życzliwy dla Klienta. Personel zawsze służy poradą, cierpliwie odpowiada na każde pytanie. Centrum Consensus jest godne polecenia dla wszystkich, liczy się tu przede wszystkim efekt końcowy zabiegów i pełne zadowolenie Klienta. Pełen profesjonalizm Personelu.

Pacjentka

Bardzo miła obsługa. Profesjonalne podejście do najprostszych spraw.
Dobrze wyszkolony i kompetentny personel.

Paweł B.