12 422 55 55

Pani Z Wasem

12 422 55 55

Pani Z Wasem

UROGINEKOLOGIA

Wypadanie POP (pelvic organ prolapse)

Wypadanie narządów miednicy mniejszej (POP) zachodzi najczęściej w wyniku osłabienia i zwiotczenia mięśni i struktur dna miednicy, które przestają stanowić wsparcie dla narządów. Najczęstszym następstwem jest wypadanie macicy, która obniża się w kierunku pochwy a nawet zaczyna być widoczna w jej przedsionku. Nieleczony problem doprowadza do stopniowego nasilenia objawów. Oprócz macicy przemieszczenia mogą dotyczyć odbytnicy i pęcherza moczowego.

Najczęstsze objawy POP

  • Zwiększone napięcie ścian pochwy lub widoczne wybrzuszenie w wejściu do pochwy
  • Wypadanie tamponu, kubeczka menstruacyjnego
  • Utrudnione oddawanie moczu lub stolca z powodu uwypuklenia
  • Otarcia lub podrażnienia śluzówki pochwy

Przyczyny POP

  • Ciąża i poród dużego dziecka, przedłużający się okres parcia, lub intensywny przebieg porodu mogą uszkodzić mięśnie dna miednicy i/lub zasilające je nerwy. W następstwie tego może dojść do obniżenia narządów miednicy a u co 1 na 3 kobiety nawet do ich wypadania.
  • Proces starzenia się i menopauza. Spadek produkcji estrogenu oraz zanik i utrata siły mięśni następujące z wiekiem osłabiają funkcję wspierającą mięśni dna miednicy.
  • Choroby przewlekłe jak astma, katar sienny czy częste zaparcia, powodują częste działanie zwiększonej tłoczni brzusznej co znacząco osłabia mięśnie dna miednicy.
  • Otyłość, szczególnie brzuszna łączy się ze zwiększeniem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, wzmaga się tłocznia brzuszna co obciąża mięśnie dna miednicy. podobnie oddziaływuje niewłaściwe podnoszenie ciężarów .
  • Genetyczne uwarunkowane delikatna tkanka łączna.

Diagnoza POP

Lekarz ginekolog specjalizujący się w uroginekologii ocenia stopień POP dzięki zunifikowanemu systemowi klasyfikacji. W zależności od nasilenia zmian wprowadzane jest odpowiednie leczenie.

Postępowanie terapeutyczne prowadzone przez fizjoterapeutę uroginekologicznego może polegać na ćwiczeniach i terapii, zabiegach, zaleceniach dotyczących codziennego postępowania (więcej…)

Jesteśmy tu by pomóc

Darmowa

10 minutowa

konsultacja

Jesteśmy po to aby, aby pomagać i edukować.
Proponujemy 10-minutową telefoniczną bezpłatną konsultację lekarską.
Zadzwoń pod numer 12 422 55 55
lub zamów bezpłatną konsultację przez formularz .

Invalid Email
Invalid Number

THERMI VA

Zabieg - przeprowadzony z pełnym profesjonalizmem, z dużą delikatnością, dbałością o odczucia pacjenta zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Zabieg nie był bolesny, odczuwalne było tylko ciepło. Już w pierwszym tygodniu po zabiegu pojawiły się jego pozytywne efekty - znacznie zwiększona odczuwalność doznań.

Ewa

Pacjentka, 57 lat

Zabiegi są zawsze wykonywane z dużą starannością. Personel bardzo miły i życzliwy dla Klienta. Personel zawsze służy poradą, cierpliwie odpowiada na każde pytanie. Centrum Consensus jest godne polecenia dla wszystkich, liczy się tu przede wszystkim efekt końcowy zabiegów i pełne zadowolenie Klienta. Pełen profesjonalizm Personelu.

Pacjentka

Bardzo miła obsługa. Profesjonalne podejście do najprostszych spraw.
Dobrze wyszkolony i kompetentny personel.

Paweł B.