UROGINEKOLOGIA
Wypadanie POP (pelvic organ prolapse)
Wypadanie narządów miednicy mniejszej (POP) zachodzi najczęściej w wyniku osłabienia i zwiotczenia mięśni i struktur dna miednicy, które przestają stanowić wsparcie dla narządów. Najczęstszym następstwem jest wypadanie macicy, która obniża się w kierunku pochwy a nawet zaczyna być widoczna w jej przedsionku. Nieleczony problem doprowadza do stopniowego nasilenia objawów. Oprócz macicy przemieszczenia mogą dotyczyć odbytnicy i pęcherza moczowego.
Najczęstsze objawy POP
- Zwiększone napięcie ścian pochwy lub widoczne wybrzuszenie w wejściu do pochwy
- Wypadanie tamponu, kubeczka menstruacyjnego
- Utrudnione oddawanie moczu lub stolca z powodu uwypuklenia
- Otarcia lub podrażnienia śluzówki pochwy
Przyczyny POP
- Ciąża i poród dużego dziecka, przedłużający się okres parcia, lub intensywny przebieg porodu mogą uszkodzić mięśnie dna miednicy i/lub zasilające je nerwy. W następstwie tego może dojść do obniżenia narządów miednicy a u co 1 na 3 kobiety nawet do ich wypadania.
- Proces starzenia się i menopauza. Spadek produkcji estrogenu oraz zanik i utrata siły mięśni następujące z wiekiem osłabiają funkcję wspierającą mięśni dna miednicy.
- Choroby przewlekłe jak astma, katar sienny czy częste zaparcia, powodują częste działanie zwiększonej tłoczni brzusznej co znacząco osłabia mięśnie dna miednicy.
- Otyłość, szczególnie brzuszna łączy się ze zwiększeniem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, wzmaga się tłocznia brzuszna co obciąża mięśnie dna miednicy. podobnie oddziaływuje niewłaściwe podnoszenie ciężarów .
- Genetyczne uwarunkowane delikatna tkanka łączna.
Diagnoza POP
Lekarz ginekolog specjalizujący się w uroginekologii ocenia stopień POP dzięki zunifikowanemu systemowi klasyfikacji. W zależności od nasilenia zmian wprowadzane jest odpowiednie leczenie.
Postępowanie terapeutyczne prowadzone przez fizjoterapeutę uroginekologicznego może polegać na ćwiczeniach i terapii, zabiegach, zaleceniach dotyczących codziennego postępowania (więcej…)