UROGINEKOLOGIA
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – Rozwiązania
Pelvic Trainer biofeedback
Oparty o technice biofeedback pomaga zdiagnozować stan mięśni dna miednicy oraz zrozumieć:
- gdzie znajdują się mięśnie dna miedicy i jak mnimi poruszać dzięki zapisowi ruchów mięśni po wykresie na ekranie monitora
- w jakiej kondycji są mięśnie na początku i na końcu pakietu zabiegów
- jakie ruchy wykonywać aby ćwiczyć właściwie
ThermiVa nieinwazyjna biorewitalizacja falami radiowymi
Stymulując ciepłem z fal radiowych regeneruje zewnętrzne i wewnętrzne okolice intymne:
- zwiększa ukrwienie regenerując błonę śluzową pochwy usuwając suchość i zwiększając odczuwanie, w cewce moczowej zwiększenie grubości błony śluzowe wpływa korzystnie na trzymanie moczu
- inicjując kolagogenze oraz skracając istniejące włokna kolagenowe i elastynowe pojędrnia wragi sromowe oraz napina pochwę
- oddziałując korzystanie na włókna mięśniowe zwiększa ich ilość i jakość poprawiając wyniki ćwiczeń
Thermiva - estetyka i odmłodzenie okolic intymnych - obejrzyj film:
Emsella elektromegnetoterapia mięśni dna miednicy
Wpływając elektromagnetoterapią ma szerokie wskazania:
- w przypadku niskiej świadomości mięśni dna miednicy i zdolności ich kontroli następuje poprawa świadomość funkcji i właściwego napinania mięśni
- gdy mięśnie dna miednicy są słabe stymulacja doprowadza do ich wzmocnienia
- przy utracie kontroli nerwowo-mięśniowej wielokrotne skurcze pomagają ją odzyskać
Emsella wykorzystuje przełomową technologię HIFEM®*.
Skuteczność terapii ma miejsce dzięki skoncentrowanej energii elektromagnetycznej, która głęboko penetruje i stymuluje cały obszar dna miednicy. Pojedyncza sesja EMSELLA wywołuje tysiące supramaksymalnych skurczów mięśni dna miednicy, które są niezwykle ważne w rekonwalescencji pacjentów z problemem nietrzymania moczu. Zabiegi poprawiają funkcje mięśni dna miednicy oraz zwiększają kontrolę nerwowo-mięśniową.
Emsella jest najnowocześniejszą metodą nieinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu:
- 95% zadowolonych pacjentów, wyniki poparte badaniami.**
- wygodna terapia przeprowadzana w codziennym ubraniu pacjenta
- sesja trwa 28 minut i jest bezbolesna
- czas zabiegu można przeznaczyć na relaks z dobrą książką
** HIFEM Technology Can Improve Quality of Life of Incontinent Patients Berenholz J., MD, Sims T., MD, Botros G., MD.
*** Po rozpoczęciu terapii nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych czynności przez operatora.
Plan treningowy MDM Ciałoterapia
Ćwiczenia Kegla i trening mięśni dna miednicy.
Popraw komfort życia dzięki treningowi mięśni dna miednicy Ciałoterapia (MDM Ciałoterapia) w ConsensusMed Instytut Medycyny Kobiecej Miednicy.
Bierz udział w dowolnych ćwiczeniach, ale skonsultuj z nami co robić aby nie zaszkodziły Twojemu Ciału. Oceń stan mięśni dna miednicy. Zaproś ze sobią Twojego Trenera Personalnego lub trenera fitness.
Nasz wielospecjalistyczny zespól i szerokie badania diagnostyczne zaowocowały utworzeniem autorskiego programu MDM Ciałoterapia, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb Twojego Ciała. Zalecane przez nas ćwiczenia i terapia poprawią jakość życia, ograniczą dyskomfort i utrwalą zdrowe nawyki każdej kobiety. Dr Katarzyna Jasiewicz jako promotor zdrowia oraz zespół lekarzy i fizjoterapeutów ConsensusMed, stworzyliśmy plan ćwiczeń i terapii MDM Ciałoterapia. W zależności od potrzeb pacjenta program ćwiczeń jest dostosowany do profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu lub rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy (wystarczy 7 min. dziennie) - obejrzyj film:
Pelvic Fly
Urządzenie do ćwiczeń, dzięki któremu możesz bezpiecznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy w domu, w dowolnym czasie, a dzięki aplikacji, wyniki ćwiczeń są monitorowane i transmitowane do fizjoterapeuty, który je ocenia i przekazuje kolejne zalecenia.
Poprawa stylu życia
W przypadku I stopnia WNM terapia zaczyna się od modyfikacji stylu życia oraz wprowadzeniu ćwiczeń mięśni dna miednicy. Przy II i III stopniu zaleca się stosowanie pessarium lub leczenie chirurgiczne. Dostępne są także mniej inwazyjne zabiegi, choć powinny być traktowane jako uzupełniające a nie podstawowe.
Modyfikacja stylu życia wiąże się m.in. z regularnością oddawania moczu, kontrolą masy ciała, rzuceniem palenia, leczeniem zaparć czy unikaniem niewłaściwego wysiłku. Opiera się również na poprawie postawy ciała i wprowadzenia w codzienne życie terapeutycznych ćwiczeń.
Fizjoterapia uroginekologiczna
Ćwiczenia z fizjoterapeutą uroginekologicznym i zmiana stylu życia, jakości aktywności fizycznej pomagają utrzymać osiągnięte efekty a opieka lekarza ginekologa oraz współpraca z Polskim Towarzystwem Uroginekologicznym zapewnia nam najwyższą jakość usług.
Obszar działań fizjoterapii uroginekologicznej to nie tylko inkontynencja (nietrzymanie moczu, gazów, stolca) i obniżenie narządów miednicy mniejszej. Inne problemy, w których można pomóc, dotyczą stanów po operacjach uro-, ginekologicznych, problemów bólowych w okresie ciąży, połogu a także zespołów bólowych dna miednicy (m.in. wulwodynia, endometrioza, ból kości guzicznej) i dysfunkcji seksualnych (bolesne współżycie, brak odczuć w trakcie współżycia).
Fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, skupiając się na funkcjonowaniu kobiety w dniu codziennym, na zgłaszanych dolegliwościach i ich wpływie na jakość życia i samopoczucie. Ocenia postawę ciała i wzorce ruchowe, ustawienie miednicy i kręgosłupa a także zakres ruchomości sąsiadujących stawów. Wykonuje badanie palpacyjne obszaru dna miednicy, stosując terapię manualną pracuje na przeponach w ciele, powłokach brzusznych i wyrównywaniu napięć w obrębie tułowia, głowy. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu zmniejszyć obciążenie, wywierane dotychczas na struktury dna miednicy. Korzysta z EMG/USG, przyrządów wspomagających naukę właściwej aktywacji mięśni dna miednicy (np. edukator, pelvifly, pelvictrainer). Edukuje pacjentki. Obecnie fizjoterapia uroginekologiczna jest niezbędnym ogniwem w leczeniu pacjentek z problemami sfery intymnej.
Pessaroterapia
Pessarium to silikonowy krążek wkładany do pochwy. Może być używany przez cały czas lub tylko wtedy, gdy jest potrzebny, na przykład podczas ćwiczeń. Pozwala na oddawanie moczu.
Ostrzyknięcie cewki moczowej żelem
Ostrzyknięcie cewki moczowej żelem w celu "zwiększenia" grubości jej ścian jest wskazane gdy osłabiony jest otaczający ją mięsień zwieracz wewnętrzny cewki. Kwalifikacja następuje na podstawie badania uroginekologicznego i USG. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych a efekty utrzymują się od kilku do wielu miesięcy. Większość kobiet potrzebuje 1-3 zabiegów rocznie.
Leczenie chirurgiczne
Chirurgia przy II i III stopniu WNM poprawia anatomię mięśni i struktur dna miednicy, ułożenie tkanek otaczających cewkę moczową. Zabiegi dają bardzo dobry efekt i wykonane przez specjalistów łączą się z niewielkim ryzykiem. Jednak nie wszystkie kobiety są kwalifikowane do operacji. Po operacji zalecana jest fizjoterapia aby zapewnić najlepszą funkcję mięśni.