W moim poradniku „Ciałoterapia” nazywam miednicę barometrem psychosomatycznym. Emocje związane z kobiecością, samoakceptacją i wychowaniem pochodzące z okresu dzieciństwa albo z relacji z partnerem schodzą do naszego wnętrza, z jawnych stają się „głęboko ukryte”.
Niektóre kobiety, szczególnie te, które doświadczyły gwałtu lub molestowania, wymazują miednicę z mapy ciała. Ich uwolnienie wydaje się im trudniejsze, niż przechowywanie. Zamrożona miednica nie czuje, nie porusza się i nie dociera do niej ruch wywołany oddechem, a to utrudnia drenaż i pozbawia jej narządy mikromasażu.
Zamrożenie miednicy może spowodować, że kobiety nie doznają orgazmów i chęci rozwijania kobiecości. Czasem wskutek zbyt silnego napięcia pojawia się uczucie parcia na mocz, a nawet jego nietrzymanie. Duże napięcie może powodować przewlekły ból chronic pelvic pain lub vulvodynię. Jeżeli pomoc nie nadejdzie, napięcie mięśniowe będzie się pogłębiać, gdyż ciało broni się przed bólem. Najlepsze efekty daje terapia wielospecjalistyczna. Pomocy warto szukać u lekarza, psychologa, fizjoterapeuty i osteopaty.
Ten ostatni, kładąc dłonie na ciele, najczęściej na jamie brzusznej, przeponie oddechowej i klatce piersiowej, wyczuwa napięcia i nieprawidłowości w mięśniach i tkankach. Terapię osteopatyczną zaczyna od pracy z przeponami ciała, szczególnie z przeponą oddechową i uwolnienia narządów wewnętrznych, czyli przywrócenia ich ruchomości. Po tym przechodzi do mięśni dna miednicy, które fizjologicznie w czasie wdechu się obniżają, w czasie wydechu – unoszą. Wyrównując ciśnienia, przywraca prawidłowy drenaż żylny i limfatyczny oraz równowagę ciśnień pomiędzy jamami ciała, co korzystnie wpływa na zamrożoną miednicę. Na koniec stabilizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa i mięsień poprzeczny brzucha. Wykonuje to czasem pod kontrolą USG (sonofeedback).
Fizjoterapia uroginekologiczna i osteopatia ginekologiczna to w doświadczonych rękach terapia oparta na bezpiecznych technikach manualnych. Jest poprzedzona wywiadem, badaniem, analizą RTG, USG, MRI czy wyników badania krwi. Problemami, z jakimi możesz się zgłosić, są dolegliwości bólowe przy współżyciu, bóle w okolicy dna miednicy lub kości guzicznej (coccygodynia), w obrębie blizny pooperacyjnej, w okolicy podżebrowej, zwłaszcza po prawej stronie. We współpracy z ginekologiem fizjoterapeuta i osteopata pomagają leczyć vulvodynię, vestibulodynię czy pochwicę.
Chcesz dowiedzieć się więcej o roli osteopatii w budzeniu centrum kobiecości? Zajrzyj do poradnika „Ciałoterapia”.